Czy AA jest dla Ciebie?

Przedstawiamy poniżej 12 pytań, które być może pomogą Ci ocenić, czy Twoje picie stało się problemem i przeszkadza Ci w codziennym życiu. Tylko Ty możesz zdecydować, czy zechcesz do nas dołączyć.

  1. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/łaś się, że pijesz za dużo?
  2. Czy próbowałeś/łaś kontrolować ilość wypijanego alkoholu?
  3. Czy podejmowałeś/łaś próby powstrzymywania się od spożywania alkoholu przez pewien czas (tydzień, dwa, miesiąc, kilka miesięcy, rok)?
  4. Czy zamieniałeś/łaś mocny alkohol na słabszy, żeby tylko się nie upić?
  5. Czy miałeś/łaś objawy odstawienne po zaprzestaniu picia (drżenie rąk lub całego ciała, zimne poty, problemy ze snem, brak apetytu)?
  6. Czy potrzebowałeś/łaś rano wypić choćby najmniejszą dawkę alkoholu, żeby móc funkcjonować w ciągu dnia?
  7. Czy zdarzyło Ci się upić w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy miałeś/łaś coś bardzo ważnego do zrobienia (np. sprawa w sądzie, urzędzie, egzaminy w szkole lub na studiach)?
  8. Czy miałeś/łaś tzw. urwane filmy, nie pamiętałeś/łaś co robiłeś/łaś pod wpływem alkoholu?
  9. Czy obiecywałeś/łaś sobie i najbliższym, że nie będziesz więcej pił/a, ale nie potrafiłeś/łaś dotrzymać danego słowa?
  10. Czy miałeś/łaś kiedykolwiek wrażenie, że spożywanie alkoholu przestało być przyjemnością, a stało się koniecznością?
  11. Czy poszukiwałeś/łaś pomocy lekarskiej, terapeutycznej, byłeś/łaś na oddziale detoksykacji, brałeś/łaś udział w jakiejś formie terapii?
  12. Czy Twoje picie powodowało problemy w pracy (szkole), szef groził Ci zwolnieniem z pracy, jeśli będziesz pod wpływem alkoholu?

Jeśli odpowiedziałeś/łaś twierdząco na cztery lub więcej pytań, to prawdopodobnie masz problem z piciem. Sugerujemy, abyś poszedł/ła na najbliższy mityng (wyszukiwarka mityngów) i posłuchał/a, jak z tym problemem poradzili sobie członkowie Wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Możesz też zadzwonić 801 033 242 i porozmawiać z jednym z członków AA.